Останнім часом в Україні активізувалися різні шахраї, що виманюють гроші у довірливих громадян. Зокрема, зараз шахраї масово зламують телеграм-акаунти за допомогою посилання на голосування за дівчину на конкурсі бальних танців. 

Це відбувається за такою схемою: у телеграм надходить повідомлення від одного з контактів користувача з проханням проголосувати за дівчину, яка нібито бере участь у конкурсі танців і є донькою/онукою друзів.

Перехід за посиланням провокує злам телеграм-акаунта користувача, який вирішив проголосувати.

Після зламу власник акаунту втрачає до нього доступ, а з самого акаунту шахраї починають розсилати за контактною книгою прохання переказати значну суму коштів — від 16 до 19 тисяч гривень.

Може бути й така схема:

1. Шахраї відправляють вам голосове повідомлення від імені вашого друга, партнера з яким ви листувалися останній тиждень.

2. Голос клонований штучним інтелектом, а текст на основі недавнього листування.

3. Стиль розмови ідентичний з вашим спілкуванням.

4. Просять гроші і сума залежить від контексту попереднього листування.

5. Все відбувається максимально природно.

6. При спробі зателефонувати, скидають трубку й одразу приходить голосове повідомлення «зайнятий, перетелефонує»

Що роботи, щоб захиститися?

Аби захиститися, дотримуйтеся наступних порад:

  • Зателефонуйте другу, який надіслав запит, щоб підтвердити його наміри, за відомим вам номером, а не за тим, що вказаний на сторінці у соцмережах. Оскільки, якщо шахрай зламав сторінку, то міг змінити номер телефону в профілі.
  • Запитайте друга про те, що можете знати тільки ви – таке питання відразу викриє шахрая.
  • Напишіть спільним друзям у соцмережах і запитайте, чи не отримували вони подібних повідомлень від людини, яка просить у вас фінансову допомогу. Шахраї, як правило, одночасно роблять розсилку всім підписникам зламаної сторінки.
  • Використовуйте сучасні антивірусні програми та системи захисту від фішингових атак, які можуть допомогти виявити та блокувати підозрілі процеси.

Окрім того, закликаємо вас захистити свої акаунти від можливого зламу. Це можна зробити так:

  • Створюйте надійні, складні паролі, не використовуйте один і той самий пароль для кількох ресурсів. Пароль має містити не менше 8 символів, літери, цифри та спеціальні символи. За можливості, оновіть паролі до облікових записів та на електронних поштових скриньках.
  • Використовуйте двофакторну автентифікацію. Це ускладнює доступ зловмисників до облікових записів, навіть якщо вони отримають логін та пароль – для входу до акаунту, крім логіну та паролю, потрібно буде ввести код-підтвердження, що приходить на телефон, електронну скриньку або у відповідний додаток.
  • Не переходьте за сумнівними посиланнями, навіть якщо вони надійшли від друга. Пам’ятайте: якщо його акаунт зламали, зловмисники можуть розсилати посилання, за якими ховається вірус або фішинговий ресурс.

Окремо слід зазначити, що діпфейки можуть використовуватися ворогом для проведення ІПсО, тому важливо отримувати та звіряти інформацію з офіційними джерелами та використовувати фактчекінг.

Не дайте зловмисникам себе ошукати!


Джерело: boryslavrada.gov.ua