Експерти відібрали 120 харчових продуктів (60 зразків вуличної їжі та 60 зразків з магазину) та провели лабораторні дослідження.
Цю інформацію. оприлюднили під час круглого столу Всесвітньої організації охорони здоров’я «Елімінація трансжирів з харчових продуктів: розбудова потенціалу України». На заході були презентовані попередні результати відповідного дослідження, повідомив голова Комітету ВР з питань здоров’я нації Михайло Радуцький.
Сьогодні картоплю фрі, хот-доги чи чипси можна скуштувати майже в кожному закладі харчування чи магазині. За умови регулярного вживання фаст-фуд стає небезпечним для здоров’я людини. Адже така їжа виготовляється зі застосуванням маргаринів та спредів, що містять трансжири.
Ці синтетичні сполуки, які утворюються при гідрогенізації олій під час смаження їжі, не здатні нормально брати участь в обміні речовин людського організму. Вони відкладаються у різних органах, провокуючи розвиток цілої низки небезпечних захворювань: атеросклерозу судин, серцево-судинних захворювань, цукрового діабету II типу, ожиріння, онкології тощо.
За словами Радуцького, Уряд та Верховна Рада для обмеження вживання трансжирів ухвалили закон № 1822-IX щодо приведення законодавства України у сфері забезпечення дитячим харчуванням до вимог законодавства ЄС. У першому читанні прийнятий законопроєкт № 5148 щодо підвищення якості харчових продуктів, які споживають діти. У жовтні минулого року набув чинності наказ МОЗ, згідно з яким вміст трансжирних кислот (окрім «природних» трансжирів тваринного походження) не повинен перевищувати 2 г на 100 г загальної кількості усіх жирів, які містяться в харчовому продукті.
Під час заходу було презентовано попередні результати дослідження проєкту FEEDCities. Експерти у центрі Львову відібрали 120 харчових продуктів (60 зразків вуличної їжі та 60 зразків з магазину) та провели лабораторні дослідження. Результат – понад 30% продуктів з потенційним вмістом трансжирів перевищують максимально допустиме значення у 2 грами на 100 грамів жиру. Серед вуличної їжі – найбільше у печених виробах, піці, паніні, донерів, фалафелю, круасанів та тістечок, серед магазинних – торти, печиво, десерти на основі молочних продуктів, морозива, заморожених продуктів, маргарину, сирів та переробленого м’яса.