У Львові відбувся форум присвячений питанням соціально-психологічної реабілітації та профорієнтації військових.

28 березня у Львові відбувся всеукраїнський форум “Шлях Ветерана: Відновлення, Реалізація, Успіх”. У його межах учасники обговорювали питання соціально-психологічної, медико-фізичної підтримки ветеранів, а також ключові аспекти професійної адаптації та перекваліфікації військовослужбовців. Важливо, що спікери наголошували на ключових проблемах реінтеграції ветеранів у суспільство та дискутували щодо різних питань з учасниками форуму. 

На початку вітального слова та початку форуму мер Львова Андрій Садовий звернув увагу на проблему доступності та інклюзивності у закладах освіти, адже навіть на цей форум ветерани на кріслах колісних не змогли би заїхати. Тож міський голова зазначив про плани спільно з військовою адміністрацією звернутись до міністерства, аби у державному бюджеті передбачили кошти для всіх навчальних закладів державної форми підпорядкування на облаштування максимальної доступності. Водночас це є лише одним прикладом проблеми, яку слід вирішувати. Міський голова наголосив, що такі форуми та дискусії дозволяють формувати якісні рекомендації для діяльності органів місцевого самоврядування і держави, зважаючи на безпосередні зауваги та потреби ветеранів.

“Ми втратили дуже багато наших героїв, наших друзів, але Бог зберіг вас, наші ветерани і ветеранки. І доки буде жити хоча б один наш ветеран, ми повинні подбати про його гідне життя. Це не є просто, тому що ми ще зі старих часів пам'ятали війни минулих століть. А ця війна, яка зараз триває, є жахливою. Буде багато ветеранів, які матимуть проблеми, які потребуватимуть особливої уваги нашої держави”, – наголосив Андрій Садовий. 

Ветеран війни, радник міського голови Львова Володимир Рудковський під час форуму виокремив ключові проблеми, з якими стикаються військовослужбовці після свого повернення до цивільного життя. Передусім спікер наголосив на тому, що найбільший виклик, який сьогодні постає перед владою, – це забезпечення ветеранів житлом. Адже бюрократичні процеси та різні законодавчі аспекти ускладнюють отримання житла ветеранами. Наприклад, якщо ветеран продав якусь нерухомість раніше, йому можуть відмовити в наданні житла. 

Другою проблемою у процесі реінтеграції ветеранів, за словами Володимира Рудковського, є їхні фінансова освіченість. Адже чимало ветеранів отримують заробітну плату у 120-130 тисяч гривень і вірять, що після повернення з фронту зможуть ні в чому собі не відмовляти та будуть забезпечені. 

“А потім виходить так, що коли вони потрапляються у реальне цивільне життя, так зване мирне, приходять до роботодавця, який дякує за те, що він захищав його, його родину, що його бізнес може існувати, і його приймають на роботу, але даватимуть 25 тисяч гривень. І людині, яка 8 місяців, 6 місяців, понад рік отримувала 120 тисяч гривень, їй на 20-30 тисяч потім дуже тяжко. Це великий виклик, з якими треба працювати”, – розповів Володимир Рудковський.

Одним із викликів, на яких наголосив ветеран, є також психологічна підтримка ветеранів та їхня готовність до її отримання. Більшість військовослужбовців після повернення з фронту не готові проходити психологічну реабілітацію. Водночас за словами Володимира Рудковського, слід пам’ятати, що усі, хто був на війні, мають психологічну травму, навіть якщо не мають фізичних поранень, адже людина часто не готова до того, що бачить і переживає на війні. Тому важливо, аби кожен ветеран отримував психоемоційну допомогу у відповідних центрах. 

“Ми маємо зробити все можливе для того, щоб кожен, хто повернувся, не важливо за яких обставин, згідно з нашим законодавством, ходив у центри ментального здоров'я до психологів. Це дуже важливо. Я впевнений, що більшість з вас не хоче, щоб людина, яка повернулись з війни та має психологічні труднощі, бо щось побачила чи щось пережила, потім це показувала і транслювала на наших дітей. Це наша відповідальність разом з вами, щоб зробити і підготувати цей майданчик, аби ці люди пройшли класну ментальну підтримку і супровід після повернення”, – наголосив Володимир Рудковський. 

Спікер також додав і про проблему підготовки та підтримки сімей військових. Пан Володимир звернув увагу на те, що дружини військових і ветеранів – це "такі самі ветерани", оскільки вони переживають все те саме, що і їхні чоловіки, а іноді навіть більше. Слід розуміти, що чоловіки часто виливають негатив на своїх близьких, тому важливо підтримувати і членів родин військових та наголошувати на тому, що їх слід так само поважати та підтримувати.

Про необхідність готувати суспільство до повернення ветеранів до цивільного життя наголосив також ветеран війни, Голова Львівської обласної організації Всеукраїнської профспілки захисників України, спортсменів та працівників сфер Сергій Лейченков. У коментарі для Гал-інфо пан Сергій наголосив, що влада повинна приділяти увагу не тільки ветеранам, але й готувати суспільство до того, що до цивільного життя повернеться чимало людей з різними проблемами: посттравматичним стресовим розладом, контузіями тощо. Окрім цього ризиком є можливість внутрішніх конфліктів між ветеранами і цивільними у питанні, хто воював з 2014 чи 2022 років, а хто ні. 

“Треба суспільство готувати. І такі форуми за участі ветеранів повинні суспільству давати сигнал, що Агов, війна закінчиться! Готуйтеся, бо ми йдемо. Готуйтеся сприймати нас такими, якими ми є. Ми не будемо адаптуватися під суспільство. Ми адаптовувалися до війни. Пекар, аптекар, звичайний ремісник – він став воїном. Тому зараз суспільство повинне адаптуватись, особливо це повинно стосуватися насамперед перевізників. Це буде кричуща проблема, оскільки ми її ще знаємо з 2014 року”, – розповів Сергій Лейченков. 

За словами ветерана, суспільство повинно тримати в тонусі владу. Оскільки війна завершиться, а влада може у певний момент відійти від своїх зобов’язань, обіцянок. “Тому такі форуми потрібні. Влада, ветерани, суспільство висловлюють свою думку щодо наболілих проблем. Тому ці форуми мають позитивне значення для суспільної комунікації”, – додав пан Сергій. 

Нагадаємо, раніше Гал-інфо повідомляло, що очільник Львівської ОВА Максим Козицький під час Форуму наголосив, що політика держави має відповідати двом основним аспектам – це підтримка Збройних Сил, а з іншої сторони це підтримка сімей ветеранів. Вся ця політика – економічна, освітня, спортивна соціальна, має підпорядковуватися цим двом речам.

Джерело: galinfo.com.ua