Домашні улюбленці не можуть самостійно розповісти господарю про свій стан здоров’я. Саме тому успішна ветеринарна діагностика базується на уважному спостереженні, виявленні підозрілої симптоматики, всебічному огляді та лабораторних аналізах. Саме аналізи для тварин є одним з найважливіших інструментів, що допомагають ветеринарам у діагностиці та лікування захворювань.
Важливість лабораторної діагностики для тварин
Аналізи — це не просто формальність або черговий пункт з протоколу ветеринарного лікаря. За досвідом фахівців клініки Доктор Вет саме лабораторні аналізи відіграють вирішальну роль у постановці конкретного діагнозу, виборі схеми лікування та, відповідно, забезпеченні здоров’я та комфортного життя тварини.
Серед факторів, що обґрунтовують важливість лабораторних досліджень:
- Можливість виявлення хвороб на ранніх стадіях. Існує безліч захворювань, що не проявляються зовнішніми симптомами доки не переходять у критичну стадію. Завдяки вчасній лабораторній діагностиці є змога виявити проблему завчасно. Це значно підвищує ефективність лікування та запобігає стражданням тварини.
- Правильна постановка діагнозу. Диференціація захворювань — ще одна причина актуальності лабораторної діагностики. Зовнішні симптоми різних хвороб можуть бути схожими. Наприклад, млявість та втрата апетиту одночасно можуть свідчити про вірусну інфекцію або серцеві проблеми. Завдяки лабораторним аналізам є можливість відрізнити одне захворювання від іншого, встановити природу проблеми та працювати у правильному напрямку.
- Контроль ефективності лікування та стану організму при хронічних захворюваннях. Завдяки лабораторним аналізам є можливість оцінки ефективності призначеного лікування та його коригування при необхідності.
- Профілактика захворювань. Регулярні аналізи, як і у випадку з профоглядом людей, дозволяють уникнути серйозних проблем у майбутньому. Особливо якщо мова йде про літніх тварин, що мають ризик вікових захворювань.

Коли призначаються аналізи?
Doctor Vet – ветклініка у Львові, лікарі якої призначають лабораторні дослідження в таких випадках:
- планові обстеження;
- підготовка до хірургічного втручання, з метою оцінки загального стану здоров’я та безпечності застосування анестезії;
- при підозрі на захворювання з різною симптоматикою, зокрема при втраті апетиту, проблемах з різними органами та системами, млявості чи апатії;
- при підозрі на інфекції чи паразитів, наприклад, якщо є виділення з носа, очей, вух, проблеми з шерстю або шкірою.
Різновиди аналізів в клініці Доктор Вет
Для забезпечення всебічної діагностики та призначення якісного лікування тварин в центрі Доктор Вет проводяться різні види лабораторних досліджень, а також забір матеріалу для специфічних аналізів. Існує кілька різновидів аналізів, призначених для конкретної мети.
Аналізи крові
Один з першочергових та найважливіших методів діагностики. Дає змогу оцінити загальний стан організму, роботу органів та систем та можливу наявність інфекцій. Серед варіантів:
- Загальний аналіз крові, зокрема, рівню еритроцитів, гемоглобіну, лейкоцитів та тромбоцитів.
- Біохімічний аналіз крові тварині. Дає більш розгорнуту картинку щодо роботи печінки, нирок, підшлункової залози, а також рівня глюкози, що важливо, наприклад, для діагностики діабету.
- Аналіз на інфекції та імунологічні показники. Допомагає виявити вірусні та бактеріальні захворювання, алергічні реакції, а також рівень гормонів, наприклад, при підозрі на гіпотиреоз або хворобу Кушинга.

Аналіз сечі
Основна мета такого лабораторного дослідження — діагностика хвороб нирок, сечового міхура, виявлення діабету та інших порушень обміну речовин. Аналізується рівень білка, глюкоза, наявність бактерій, кристалів та інші компоненти сечі тварини, що сигналізують про патології.
Аналіз калу
Для перевірки роботи шлунково-кишкового тракту, виявлення паразитів чи порушень травлення використовується комплексний аналіз калу — копрограма. Оцінюють такі фактори:
- наявність гельмінтів;
- домішки слизу, крові чи підвищена кількість лейкоцитів, що свідчить про запальні процеси;
- погано перетравлені залишки їжі.
Зішкріби та виділення
Зішкріби застосовуються для діагностики шкірних захворювань, грибкових та паразитарних патологій. Завдяки цим аналізам можна виявити демодекоз, саркоптоз, лишай, алергічні чи бактеріальні дерматити.
Аналіз виділень з носа, очей чи вух дозволяє діагностувати:
- кон’юнктивіт та кератит;
- отити;
- риніт, синусит та інші захворювання.
Специфічні дослідження
Для точної постановки діагнозу та вибору методів лікування застосовуються такі допоміжні аналізи:
- бактеріальний посів, що дозволяє визначити тип бактерій та їх чутливість до антибіотиків;
- цитологія – мікроскопічний аналіз клітин, для діагностики пухлин, запальних процесів та інфекцій;
- генетичні та молекулярні тести для виявлення спадкових захворювань.

Коли необхідні лабораторні аналізи?
Призначення того чи іншого виду аналізу робить ветеринар під час огляду тварини. До уваги береться:
- загальний стан тварини;
- хвороби в анамнезі;
- характерна симптоматика;
- наявність хронічних захворювань.
Кожен тип аналізу дає цінну інформацію про здоров’я тварини. А завдяки вчасній діагностиці є можливість виявлення хвороб на ранніх стадіях, щоб якомога швидше розпочати ефективне лікування. Тож, якщо домашній улюбленець має підозрілі симптоми або настав час профілактичного обстеження, не варто зволікати. Записуйтесь на прийом до ветеринара та подаруйте тварині здорове та комфортне життя.