Чистий (Великий або Страсний) Четвер – це один з найважливіших днів перед Великоднем. Традиційно він святкується за три дні до Воскресіння Христового. Цьогоріч Чистий четвер у християн східного обряду припадає на 2 травня.
За традицією, зранку у Страсний четвер християни занурювалися в будь-яку водойму. Саме тому день прозвали «чистим». Вважається, що цього дня вода має особливо цілющі властивості, допомагає очистити тіло, дух та оздоровити людину від хвороб. Що ще можна робити у Чистий четвер розповідає розповідає «Рідна Україна».
До полудня у Чистий четвер господарі мали закінчити з важкою працею: не працюють ані в полі, ані в городі. Не можна рушити землі, щоб не «присипати душу».
Після полудня господиня закладала рушники за образи, заквітчувала васильками, ласкавцями та кудрявцями, розмальовувала комин, а в деяких регіонах і стіни.
У Чистий четвер до сходу сонця матері купали малих дітей, щоб були здорові, щоб відмити й заворожити недугу та смерть.
Обід у цей день короткий, бо головне – це вечеря, яка відбувається після Страстей, пізно вночі.
У четвер починають пекти баби – жовті високоздобні паски. Також, готують всі складові на посвячення, в тому числі – сіль.
Що можна робити у Чистий четвер:
- вмитися на світанку і зустріти новий день з молитвою;
- сходити до церкви, сповідатися і причаститися;
- навести порядок в домі, позбутися непотрібних речей;
- приготувати частування для пасхального столу.
Якщо дівчина не може вийти заміж, то під час прибирання оселі треба пошепки сказати так: «Який світлий і красивий Чистий четвер, так і я буду для всіх прекрасною». Щоб позбутися сварок у сім’ї, беруть хліб, промовляючи: «Солю, солю, посипаю. Щастя в дім повертаю».
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter